• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=0507 483 86 09

    • DENİZ VETERİNERLİK VET.HEK.MEHMET ARSLAN 0532 251 32 24 vetmehmet_arslan@hotmail.com
    • KLİNİK CEP. NURULLAH ZEYBEK 507 483 86 09

KORİZA HASTALIĞI

ETKEN:

Göz akıntısı, öksürük, göz kapaklarının yapışması ile karakterize olan bulaşıcı Bakteriyel bir hastalıktır. Hastalığın etkeni, Avibacterium paragallinarum’dır.

 

        BULAŞMA:

 

Hastalık başlıca solunum ve sindirim sisteminden bulaşır. Burundan gelen akıntılarda fazlaca etken bulunur.Hastalık geçirmiş havyaların başka kümeslere taşınması ile direkt temasla bulaşma önemlidir.

 

            BELİRTİLER:

Bu hastalıkta bozukluklar baş bölgesine ve üst solunum sistemine lokalize olmuştur. Hasta hayvanlarda, yüzde ve baş bölgesinde şişkinlik, burundan ve gözlerden akıntı, öksürük, solumada güçlük, sakal ve ibiklerde şişkinlik gözlenebilir. Otopside de lezyonlar bu bölgelerde lokalize olmuştur. Yumurta veriminde düşük ve ikincil enfeksiyonların oluşması ile beraber ölümlerde görülür.

 

           TEŞHİS:

Klinik belirtiler ve laboratuar testleri ile teşhis yapılır.Klinik olarak koriza, kolera, CRD, Newcastle, ILT, lB(İ.Bronşit), Çiçek gibi hastalıklarla karışabilir.

 

          TEDAVİ:

Sağaltımda antibiotiklerden yararlanılır. Enrofloksasin(mediuqınol),oksitetrasiklin(oksimed),sulfanamid(medsultan),doksisiklin(medox) kulanılabilir. Koruma ve kontrolde koruyucu önlemlere dikkat edilir.Koruyucu olarak kullanılan inaktif aşılar önemlidir,üç hafta ile 2 defa aşı yapılmalıdır.Biyogüvenlik ön plana çıkmalı,hastalığı geçirmiş tavukların hastalık geçirmemiş kümeslere taşınması bulaşma da önemli rol oynar.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret215386
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
Takvim